Drahý budoucí kolego…

Drahý budoucí kolego,

přiznám se, že nevím, jestli ti mám hned ze začátku poblahopřát k rozhodnutí stát se recruiterem nebo se tě raději pokusit odradit. Impulzem k tvému rozhodnutí stát se jedním z nás bylo pravděpodobně to, že „chceš pracovat s lidmi“. Jediné, co ti můžu hned ze začátku popřát, jsou pevné nervy, protože právě ty budeš v tomto oboru potřebovat.

A právě díky lidem, kvůli kterým jsi vstoupil do tohoto oboru, budeš o nervy chvílemi přicházet. A je jedno, jestli to budou kandidáti, kolegové z oboru, kolegové z práce pro které budeš hledat lidi, či zákazníci pro které budeš obsazovat jejich pozice.

Častokrát také uslyšíš, že bez recruiterů to jednoduše jde, a že bez nich by byl náš svět přece jen lepší. A taky se hlavně připrav, že hodně lidí tě bude srovnávat s pojišťováky či podomními prodejci. Objeví se ještě hodně dalších přirovnání, ale nechci ti kazit překvapení, co dalšího tě potká. 😉

Připrav se,  že budeš pracovat v oboru, kdy každý rok něco umírá. Předminulý rok umíraly pracovní servery, minulý rok umíral životopis, tento rok bude umírat… No, ono se vždy něco najde, co přitáhne pozornost. Já jen doufám, že nebudou umírat kandidáti, ale i nějaký takový článek se určitě brzy objeví. 🙂

A bez ohledu na to, jak zkušený jsi v oboru a jak upřímný jsi s kandidáty o nabídce, bez ohledu na to, kolik času strávíš seznámením kandidáta s firmou a nabídkou – stále existuje šance, že se kandidát nebude obtěžovat dorazit na pohovor nebo se ti ozvat zpět na již několikátý zmeškaný hovor od tebe. A přesně na takové situace potřebuješ mít ty pevné nervy.

Počítej také s tím, že náš obor je plný konkurence. Je zde spousta „já“ a málo „my“, takže nepočítej, že ti každý hned ochotně poradí co a jak máš zlepšit. A když už ti někdo z kolegů poradí, tak si za to nechá dobře zaplatit. Divíš se? Tak nemusíš 🙂 Jde prostě jen o peníze a sám sis vybral konkurenční obor, kde je pro některé recruitery kandidát jen číslo nebo zboží. Je jen na tobě, jestli budeš v tomhle stejný nebo si uvědomíš už na začátku, že i ty se můžeš stát číslem nebo zbožím pro někoho jiného. Kolegové z oboru, kterým se nebude dařit to, co tobě, tě nebudou mít rádi, ale nenech názor někoho jiného, aby se stal tvoji realitou.

Zapomeň na historky o tom, jak ti všichni budou vděčni za tvoji práci. Pokud pracuješ v agentuře, tak je velmi pravděpodobné, že si kandidát za rok na tvé jméno nevzpomene. Pokud pracuješ ve firmě, tak je velmi pravděpodobné, že většina tvých kolegů nemá ani tušení co všechno děláš. 🙂

Pokud jsi ještě nevypnul internet a stále čteš – tak zde je pár důvodů, proč sis vybral správně a proč je recruitment naprosto skvělým oborem.

S největší pravděpodobností začneš svoji kariéru v personální agentuře, kde se naučíš řemeslu a začneš potkávat kolegy, od kterých se můžeš učit. Z deseti lidí, kteří s tebou nastoupí, si jeden uvědomí, že to není práce pro něj, sedm z tvých nových kolegů se bude snažit dostat na HR pozici ve firmě. A ti dva zbývající si založí svoji agenturu nebo skončí v interním náboru. Jak vidíš, možnosti máš, a volba kam pokračovat je jen na tobě.

Proč je recruitment skvělý?

Recruitment je hlavně úžasný díky obrovské různorodosti lidí (ano, kvůli kterým ses rozhodl tuhle práci dělat), se kterými se budeš potkávat a neuvěřitelných situací, které budeš zažívat. Nebude den, kdy by tě někdo – kandidát, kolega, manažer či zákazník – něčím nepřekvapil.

Budeš mít možnost pracovat pro zajímavé firmy jako Tesla, Netflix, SpaceX, Slack, Skypicker, Airbnb, Uber, Facebook atd., které svými produkty ovlivňují masy lidí. A ty můžeš v průběhu své kariéry být u toho a pomáhat firmám k tomu, aby se z malých garážových firem staly celosvětovými giganty, a to nejen díky skvělým lidem, které do firmy pomůžeš najít.

Tahle práce nikdy nebude stereotyp. Recruitment se rychle vyvíjí a mění, každý rok se objevují aplikace, které chtějí změnit nábor a stát se dalším LinkedIn. I ty budeš hledat cesty, jak zaujmout kandidáty svými pracovními nabídkami a obsadit své pozice. Budeš se neustále mít co učit.

Takže nudit se nebudeš. Hlavně nezapomeň, že osobní kontakt a telefon nenahradí žádná neosobní aplikace, i když se jich o to bude hodně snažit.

Na co bys neměl zapomínat?

Vždy si pamatuj, že i ty jsi kandidát, a proto žádný kandidát není ztráta času. Ano, krátký pohovor spojený s radou majitelům agentury asi peníze nevydělá a ve firmě nemusí být rádi, že v daný okamžik „nepracuješ efektivně“. Přesto nikdy nevíš, kdy člověk, kterému jsi pomohl, bude na druhé straně stolu a bude mít možnost pomoci tobě, nebo ti doporučí někoho ze svého okolí na některou z tvých pozic. A také to bude ten člověk, který bude o tobě mluvit dál. A jelikož náš business je dost o personal brandu, tak pozitivní reference se vždy hodí. Taky nepřestávej networkovat, je to nejen součástí tvé práce, ale také poznáš zajímavé lidi, díky kterým se dostaneš k zajímavým příležitostem a dalším zajímavým lidem. Pokud se chceš setkat s někým zajímavým, tak se neboj tomu člověku napsat a pozvat ho na kafe (ale nepleť si networking kafe s rande).

Pokud chceš pracovat efektivně, tak analyzuj to, co děláš a sbírej data. Bez konkrétních dat jsi jen další člověk s názorem a těch budeš mít okolo sebe už tak dost. Vždy je lepší vědět, která aktivita funguje a jaké přináší výsledky. A je lepší mít za sebou konkrétní data, než přijmout názor někoho, jehož přednáška či článek je plný bulharských konstant a líbivých grafů. Takže věř datům, ty nelžou!

A co ti poradit?

Poradil bych ti asi tyhle tři nejdůležitější věci: ptej se, poslouchej a zajímej se.

PTEJ SE

Staré pořekadlo zní “Kdo se moc ptá, moc se dozví”. V našem businessu, jak brzy sám zjistíš, je hromada lidí, kteří ti budou nabízet jejich řešení (školení, aplikace atd.) které skvěle funguje a bude určitě fungovat i tobě. Ale pokud se nebudeš ptát a získávat další informace, tak nakonec skončíš s hromadu neefektivních aplikací, bezcenných rad a zbytečných certifikátů. Proto se co nejvíce ptej, čím více informací máš, tím lépe dokážeš rozlišit amatéry od profesionálů, od kterých se pak můžeš učit. Ale i profesionálů se ptej, nikdo neví vše a všichni se stále učíme. 🙂

POSLOUCHEJ

Jak víš, tak správné informace mají cenu zlata a v našem oboru to platí dvojnásob. Pokud víš, že do firmy X nastoupil manažer z firmy Y, kvůli kterému lidé v předchozí firmě odcházeli, tak díky této informaci můžeš za krátký čas začít oslovovat zaměstnance ve firmě X. Díky získané informaci se ti bude dařit přesvědčovat lidi daleko lépe.

Poslouchej kandidáty! Pokud jen automaticky jedeš svoje naučené „Umíte anglicky?, Kdy můžete nastoupit?, Jaký chcete plat?“ tak jsi na správné cestě od kandidáta slyšet jen „Díky, ale nemám zájem“.

ZAJÍMEJ SE

Chceš-li patřit k těm úspěšnějším, tak se zajímej, co se děje. Čti, co píšou ostatní kolegové, setkávej se s nimi – dozvíš se často věci, které ti v práci pomohou se posunout dál. A často ty pomůžeš jim. Ano, rivalita mezi kolegy je, ale je to o lidech a tohle je jenom práce. 😉 A nikdy nevíš, kdy ti kolega z jiné firmy na oplátku poradí něco, co pomůže být v práci úspěšnější.

Co dodat?

Zkus si najít mentora, od kterého se můžeš učit, probírat nové metody, tipy a triky, získat inspiraci apod. A neboj se říct svůj názor ani svému mentorovi. Mentor ti hlavu snad neukousne a dozví se na oplátku i něco od tebe.

A jak víš, tak každý obor má své plusy i své mínusy, ale pokud ses rozhodl pro práci v recruitmentu (předtím, než tebe a většinu ostatních ztratíme v HR), tak ti chci pogratulovat, protože to bude hodně zajímavá jízda! A sem tam dej o sobě vědět, co nového ses naučil, ať se i já mohu naučit něco nového od tebe.

A ať zůstaneš v personální agentuře, staneš se firemním recruiterem, nebo budeš pracovat jako headhunter sám na sebe, nikdy nezapomínej, že i ty jsi či jsi byl kandidátem.

Ať se ti v recruitmentu daří!

Tvůj budoucí kolega Honza